Betlémská hvězda zazáří před Vánocemi po téměř 800 letech

08.12.2020

Výjimečný rok letos zakončí i výjimečný astronomický jev. 


Narození Spasitele podle biblické tradice předcházel zvláštní astronomický úkaz, popisovaný jako Betlémská hvězda. Právě ona měla přimět tři mudrce z východu (známé jako tři krále) k pouti za narozeným Ježíškem, kterému se přišli poklonit. Odborníci se shodují, že šlo s největší pravděpodobností o konjunkci Saturnu a Jupiteru, která bude před letošnímu Vánocemi k vidění poprvé od roku 1226 a znovu se objeví až v roce 2080. 

Obě planety bude možné pozorovat v jejich vzájemném přibližování po celý prosinec, na dosah si budou již týden před konjunkcí a velmi zajímavý úkaz nastane také 17. prosince, kdy se v jejich blízkosti ocitne i úzký srpek dorůstajícího Měsíce. 

Vizuální "splynutí" pak nastane v pondělí 21. prosince a k vidění bude pouhé dvě hodiny.

Půl hodiny po západu Slunce, kolem 16:30, je hledejte nízko nad jihozápadním obzorem. Planety zapadají už v 18:30, takže pohled z kopce, odkud je dobrý výhled až ke vzdálenému horizontu, bude velkou výhodou. V každém případě je třeba si vybrat místo s nerušeným pohledem k jihozápadnímu obzoru, tedy bez stínění domy, stromy či kopci. Namíříte-li na Jupiter se Saturnem dalekohled s velkým zorným polem, zahlédnete v něm obě planety najednou. A s nimi i čtyři Jupiterovy největší měsíce a ve větších přístrojích dokonce Saturnův prstenec a jeho největší měsíc Titan.