Tipy na výlet

Kaple svatého Václava (Prachová)

Kaple svatého Václava v bývalé obci Prachová se nachází severozápadně od Hrušovan na Litoměřicku. Z kaple zůstaly zachovány již jen obvodové zdi, věž a dva oblouky z původní klenby. Kaple je nicméně chráněna jako kulturní památka České republiky a je rovněž zařazena na seznam ohrožených kulturních památek.


Rozhledna Hořidla

V roce 2008 byla vrchu Hořidla slavnostně otevřena nová, kovová, 14 metrů vysoká rozhledna. Sestává z čtvercového podstavce, do něhož je zapuštěný ocelový tubus, kolem kterého se vine vřetenové schodiště s 67 schody, ve výšce 13 m je zakončeno kruhovým, otevřeným vyhlídkovým ochozem.Postupně bylo upraveno i nejbližší okolí, původní provizorní dřevěný stůl byl nahrazen novým odpočívadlem se stoly a lavicemi, o něco později přibyly i odpadkové koše.
Nechybí ani tabule s mapou Úštěcka. Poblíž rozhledny se tyčí tajemná, asi 2 m vysoká kamenná postava, vyhlížející jako menhir, při bližším pohledu je však jasné, že se jedná o umělou a vydařenou napodobeninu, spodek tvoří staré zdivo – může se skutečně jednat o pietně uchovaný pozůstatek z rozvalin bývalého stavení, na něm je do cementového lože zasazen kámen vhodného tvaru.
Rozhledna je celoročně volně přístupná. Na OÚ Chotiněves je možné získat pamětní razítko rozhledny a pohledy.


Skanzen Zubrnice

Skanzen Zubrnice je ve vzdušné vzdálenosti 13 km od obce Encovany. Muzeum lidové architektury v Zubrnicích, založené roku 1988, je tvořeno historickou vesnicí v kopcovité krajině Českého středohoří, do které jsou přenášeny další drobné stavby a patří mezi nejmladší skanzeny v Čechách.


Zámek Roudnice nad Labem

Zámek Roudnice nad Labem je ve vzdušné vzdálenosti 11 km od obce Encovany. Jedná se o barokní Zámek ve stejnojmenném městě vlastněný českým šlechtickým rodem Lobkoviců. Jedná se o čtvrtý největší zámek v České republice.


Hrad Litoměřice

Hrad Litoměřice je ve vzdušné vzdálenosti 8 km od obce Encovany. Bývalý gotický hrad je perlou královského města Litoměřice. Nachází se přímo v jeho historickém jádru, pouze několik desítek metrů od Mírového náměstí.