Čarodějnice VI.

03.05.2022

Máme za sebou další povedou akci, tentokrát v podobě stavění májky a pálení čarodějnice.
Pálení čarodějnic slavili už staří Keltové, kteří se tak loučili se zimou a vítali jaro. Od těch dob prošel svátek řadou změn a podepsalo se na něm i křesťanství.
Noc ze 30. dubna na 1. května je významným datem. Nachází se v kalendáři mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem a už od nepaměti jí proto byla připisována magická síla.
Také Keltové v tento čas slavili jeden ze svých nejvýznamnějších svátků - Beltine, jímž pro ně začínalo kalendářní léto a s ním festival radosti a života.
Beltine znamená jasný, zářivý oheň a právě oheň byl pro lidi dříve velmi tajemnou silou a v určitých okamžicích měl i magickou moc. Keltové ohněm uctívali slunečního boha Belena.

V předvečer tohoto svátku Keltové zhasínali všechny ohně, protože věřili, že v nich má skončit vše špatné. Následně pak zapálili ohně nové, aby vše mohlo začít čisté a neposkvrněné.

Někteří lidé dokonce do dnes věří, že když tuto noc nebudou opatrní, ovládnou je zlé síly, a tak hledají způsob, jak se před nimi bránit.
Kdy vznikla první hadrová čarodějnice, která skončila v plamenech, se přesně neví. Symbolizovat však měla zřejmě neblahé čarodějnické procesy, ve kterých už od nepaměti na hranicích končili lidé obvinění z čarodějnictví a paktů s ďáblem. Domnělé čarodějnice předtím procházely nelidským mučením a asi nejznámějším místem procesů se stal americký Salem, u nás to bylo panství Velké Losiny.


I přes to, že konkurence byla v okolí obrovská, našlo si k nám cestu spoustu přátel, sousedů ale i přespolních a za to jsme nesmírně rádi.
Pro děti byla připravena Olympiáda čar a kouzel, ve které si procvičili nejen kouzelná zaklínadla, ale také v dovednostech, jako jsou let na koštěti, hod koštětem do dálky, průchod pavučinou nebo hledání žabiček v kouzelných lektvarech a nakonec ozdobili májku.

Dovolte mi touto cestou poděkovat především Petru Vackovi. Tradičně poskytl svého železného oře, lidskou sílu a nakonec také svoje hlasivky 😊 a to vše bez nároku na honorář.

Dále bych rád poděkoval Josefu Vackovi, Martinu Tvrzovi, Petru Ranšovi a Radkovi Kopeckému, kteří si také přivstali, vyrazili s námi a celkově pomohli s přípravou všeho potřebného.
Nesmíme také zapomenout na naše krásné čarodějky Ivetu Denkovou, Ivetku Kopeckou, Jitku Vackovou, Míšu Jůnovou a Naďu Holečkovou, které se postarali o hladký průběh Olympiády čar a kouzel.

Zkrátka a dobře děkujeme za Vaši přízeň a budeme se těšit na další akci.

Za Encohrátky z.s.
Tomáš Velc