Mikulášská nadílka VIII.

16.12.2023

Mikulášská nadílka oživila již po osmé náves v Encovanech.

V posledních letech se tradice oslav příchodu sv. Mikuláše neustále rozrůstá a ani letos tomu nebylo jinak a nadílka přilákala mnoho dětí i dospělých do naší obce. 9. prosince se na Encovanské návsi shromáždilo několik desítek lidí, kteří se těšili na setkání s Mikulášem a jeho pomocníky – čerty a anděla. Toto tradiční setkání je v Encovanech organizováno již několik let a je známé svým poutavým programem pro všechny generace.

Atmosféra je vždy plná očekávání a nadšení, jak dětí, tak jejich rodičů. Děti nejprve se svými rodiči zdobí náš vánoční stromek, který pak s úderem tmy slavnostně rozsvítí a zahájí tak adventní čas. Poté již všichni netrpělivě očekávají odbytí zvonů, které symbolizuje příchod vládců pekel.

Čerti se přiřítili přesně na čas a v doprovodu pekelných ohňů, si vytvořili improvizované peklo přímo na návsi. Mezi dětmi vyvolal jejich příchod zpočátku strach a jisté obavy, zda si je čerti nevezmou s sebou do pekla, a tak všechny svorně slibovali, že už budou hodné. Ti, kteří se objevili v pekelné knize hříchů, si mohli vyzkoušet, jaké to v pekle doopravdy je. Samotný Lucifer jejich hříchy zvážil na pekelné váze a podle tíhy hříchu byl takový zlobivec uvržen do klece, kde musel počkat na verdikt, jestli propadne peklu anebo bude propuštěn ke Svatému Mikuláši. 

Posuňme se ale ke kouzlu večera – samotnému příchodu sv. Mikuláše. Jak již název akce napovídá, bez svatého Mikuláše by to nebyla ta správná nadílka.  Každé z dětí mělo připravené básničky a nebo písničky, které přednesly na přivítanou. Mikuláš s andělem pak každého odměnili dárkovým balíčkem, kde nechyběly sladkosti, ale třeba i oříšky a nebo ovoce.

Děti se na tuto událost těší každý rok. Je to pro ně vzrušující zážitek a pro nás rodiče nejen skvělá příležitost, jak přesvědčit děti k větší poslušnosti, ale hlavně přispět k jejich radosti a spokojenosti. A o tom přesně adventní čas je. Mikulášská nadílka v Encovanech je jasným důkazem toho, že i v maličkých obcích může být vánoční čas magický a krásný. 

Po celou dobu akce byl zdarma k dispozici svařák nebo dětský vánoční punč. Svatý Mikuláš se svou družinou, rozdal celkem 42 balíčků a dalších 8 pak nechal doručit druhý den těm, kteří se s ním nemohli potkat anebo se možná jen báli čertů? Ať to bylo jakkoliv, všechny děti budou jistě rády vzpomínat na tyto magické chvíle a pokud se čertům podařilo alespoň jedno zlobivé dítko napravit, byla tato mise úspěšná.

Dovolte mi poděkovat touto cestou všem, kteří pomohli s realizací, jmenovitě pak Marii Kébrtové, Jaroslavu Hraničkovi a Nadě Holečkové. Z podpůrného teamu poté manželům Vackovým, Benešovým, Míše Jůnové, Pavlu a Petru Ranšovi a Radku Kopeckému. V neposlední řadě samozřejmě OÚ Polepy a jejím zaměstnancům. 

A hlavně děkujeme všem rodičům a dětem, kteří se k nám připojili a pomohli nám vykouzlit nejen krásnou vánoční atmosféru, ale zároveň udělat krásnější i naší obec.

- Za Encohrátky z.s. Tomáš Velc -