Půlnoční

30.12.2021

Již po třetí jsme se na Štědrý den sešli v kapli Andělů strážných, abychom se na chvíli zastavili, popřáli si krásné Vánoce a prohodili několik vřelých slov se svými sousedy. Mám nesmírnou radost, že se nás pokaždé schází čím dál tím víc, a to přitom naše "Půlnoční" vznikla v podstatě čistou náhodu.

Jednou jsme se takhle před Vánoci 2019 sešli s Honzou Hetzerem a říkáme si, že je obrovská škoda, jak postupně mizí tradice venkova a obzvláště ty naše, nejkrásnější Vánoční tradice a zvyky. A ke Štědrému dni, respektive k předvečeru svátku Narození Páně (Boží hod vánoční) neodmyslitelně patří právě i Půlnoční mše. A stejně jako ke Štědrému dni patří Půlnoční, tak k Vánocům patří Česká mše Vánoční od Jakuba Jana Ryby. Zbývalo tedy jen vymyslet jak to udělat, aby to bylo alespoň trochu důstojné. Máme kapličku, která je krásně opravená, ale je to spíše sklad, než kaple. Ale jak to tak bývá, od myšlenky je jen krůček k její realizaci a tak se i stalo. Kapličku jsme s Honzou 23. 12. 2019 uklidili, přivezli jsme stromeček a první Půlnoční mohla začít. Začátky byli skromnější, ale přesto si vždy někdo ze sousedů našel čas a přišel mezi nás. Ta letošní však byla výjimečná v několika ohledech. 


Kapli zdobí nový kříž, který z vlastní iniciativy vyrobil Jan Hetzer a tím zdaleka nekončí. Další shodou náhod se nám podařilo domluvit anglikánského kněze Ctirada Veselského, který se ujal celebrování  mše a tím utvořil přesně tu důstojnou atmosféru, jakou si předvečer svátku Narození Páně zaslouží. Poslední novinkou byla samotná Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby, kterou jsme promítali pod širým nebem s laskavým svolením majitelů domu s č.p. 11.
Milí sousedé, děkuji vám, že jste nám zachovali v tomto roce přízeň a i v takto nelehké době jste si našli čas přijít mezi nás.
Speciálně bych ale rád poděkoval Janu Hetzerovi, bez kterého by tahle krásná tradice nevznikla a Ctiradovi Veselskému, který do ni vnesl kouzlo Vánoc. 


Opatrujte se, ať se společně můžeme setkat i příští Vánoce, mějte se rádi a bude mi ctí, vidět se s vámi na Půlnoční IV. v roce 2022.