Sousedská slavnost V. - Rozloučení s prázdninami

12.09.2023

V sobotu 9.9. 2023 se konal již pátý ročník sousedských slavností, které jsme, ale letos pojali trochu netradičně. Nejen, že jsme spojili dvě velké akce v jednu, konkrétně dětský den a již zmíněné sousedské slavnosti, ale současně jsme právě sousedské slavnosti chtěli přiblížit opravdu všem sousedům, a tak jsme se rozhodli, že je přesuneme ze srubu, do centra obce. Sousedská slavnost má za cíl obec oživit, zapojit různé skupiny obyvatel do aktivit, zkrátka propojit lidi navzájem. Posílit mezilidské vztahy, dát všem možnost lépe se poznat a strávit čas společně jako dobří sousedé v jedné obci.

Tento, možná z počátku ambiciózní cíl se stal i přes pár technických komplikací nakonec skutečností, čemuž odpovídala nejen poměrně vysoká návštěvnost, ale i velmi kladné ohlasy všech, kdo se k nám přišel podívat.

Po celý den bylo k dispozici občerstvení zdarma v podobě grilované kýty, kuřat a klobás. Děti si mohli pochutnat na cukrové vatě a stáčené malinovce. Dospělí se mohli osvěžit čepovaným pivem a nebo vychlazeným vínem ze stánku místního vinařství Vytrhlík, které zde nabízelo nejen svoje vína, ale třeba i skvělý burčák.

Od 15:00, kdy program oficiálně začal, tak nebyl prostor na nudu a až do pozdních nočních hodin se všichni skvěle bavili.

Jako první se s již tradiční ukázkou hasičské techniky představila Jednotka sboru dobrovolných hasičů obce Polepy, která dorazila s třemi kusy zásahové techniky. Konkrétně se jednalo o vozy CAS 30/8500/510 - S 2 VH/ SCANIA, CAS 24/3000/S1R/ Iveco Magirus a automobilovou plošinu AP 16/ Renault Midlum. Všichni si mohli techniku prohlédnout, osahat a přítomní členové sboru trpělivě zodpovídali mnohdy i velice technické a zvídavé dotazy. Následovala edukativní prezentace první pomoci, kterou si opět mohli všichni vyzkoušet na cvičné figuríně a celé to završila ukázka nesprávného hašení hořícího oleje vodou. Věříme, že nejen pro děti, bylo toto velice poučné a třeba se díky této ukázce povede jednou někomu zachránit život, případně uchránit majetek. Aby to, ale nebylo jen o učení, nesměla samozřejmě chybět "pěnová párty", kterou děti zbožňují a nemůžeme je o ni připravit. I tentokrát byla použita ne zcela tradiční technika, takže pěna byla rozstřikována z automobilové plošiny.

Jako další se měl představit František Salava z Paraklubu Říp s ukázkou přesnosti přistání na rychlém padáku. Bohužel okolnosti tomu nepřáli a František se před akcí vážně zranil, takže jsme museli tuto část programu na poslední chvíli zrušit. Podařilo se nám, ale sehnat alespoň malou náhradu z nebes a své vystoupení nám přislíbil Tomáš Panocha z Letecké školy v Roudnici nad Labem, který tentýž den vystupoval se svým dvouplošníkem Highlander na leteckém dni v Teplicích. Přesně dle letového plánu a jak slíbil, v 16:10 přilétl a předvedl působivé a dynamické vystoupení svého stroje. Letoun Highlander je moderní dvouplošník klasické konstrukce. Má vyšší pevnostní násobky než většina ultralehkých letadel. Ačkoliv je akrobacie na ultralehkých letadlech zakázaná, Highlander je dostatečně dimenzován, aby mohl být použit při létání základní akrobacie. Provozní násobky letounu jsou +6/-4 g a jeho maximální rychlost dosahuje 188km/h.

Poté se již všichni přesunuli k pergole a začal očekávaný turnaj o putovní pohár "Encovanského Mistra" v Pétangue. Jako první odházeli soutěžní kola naši nejmenší a není pochyb, že mnohdy se i rodiče udivovali, jak skvěle to dětem šlo. Říká se, že vítězem nemůže být každý, ale v tomto případě to zajisté neplatilo, protože všechny děti byli naprosto úžasné. Ale jako každá správná soutěž, měla nakonec i tato, svoje stupně vítězů.

Na 3. místě se umístil Páťa Velc a Kája Duníková, na 2. místě Vanesska Rousková a Vikinka Klierová a 1. místo vybojoval Tomáš Vimr a Viktorka Prokšová.

Poté se do turnaje již pustili rodiče a ostatní dospělí. Co si budeme povídat, soutěživost v Encovanech prostě je a tak to bylo i během klání dost slyšet 😊 Zhruba kolem 22:00 bylo nakonec ve velmi těsném boji o vítězi rozhodnuto.

Na 3. místě se umístil Zbyněk Klier a Šárka Jansová, na 2. místě Radek Kopecký a Iveta Kopecká a 1. místo vybojoval Petr Vacek a Jitka Vacková, kteří se tak stali novými úřadujícími Encovanskými mistry v Pétangue.

Všem vítězům srdečně gratulujeme a budeme se těšit znovu za rok na dalším turnaji.

Rád bych touto cestou poděkoval JSDH Polepy za to, že do toho s námi vždycky jdou, pracovníkům údržby obce Polepy, kteří musí navést nemalé množství materiálu, vinařství Vytrhlík z Hrušovan za zajištění vinného stánku a v neposlední řadě panu starostovi Zbyňku Hodysovi a celému vedení obce Polepy za jejich finanční podporu. Speciální poděkování pak musím směřovat k paní místostarostce Zdeňce Diničové, která nám věnovala osobní sponzorský dar ve výši 4 000,- Kč. Velice si toho vážíme a částku využijeme ve prospěch dalších akcí.

V neposlední řadě, ale samozřejmě patří to největší poděkování Vám všem milí sousedé a kamarádi, kdo se na akci jakkoli podílel, protože bez Vás bychom to nikdy nebyli schopni zorganizovat.

Za Encohrátky z.s. - Velc Tomáš