Strašidelná stezka VII.

10.11.2023

V obci Encovany se každý rok v období kolem Halloweenu děje něco zvláštního. Cesty se mění v tajemná místa a s úderem tmy, se začnou objevovat nadpřirozené bytosti. A to vše, se děje díky jedinečné Strašidelné stezce, která se stala tradičním podzimním zážitkem nejen pro obyvatele naší obce.

Letos se Strašidelná stezka konala již po sedmé a dle ohlasů návštěvníků měla i tentokrát velký úspěch. I letos, se organizátoři postarali o to, aby byla tato událost zábavná pro všechny věkové skupiny, od nejmenších dětí, až po dospělý doprovd. Stezka byla plná hrůzostrašných scén a návštěvníci měli možnost projít se temnými zákoutími naší obce, která obývají nadpřirozené bytosti. To vše za doprovodu strašidelných zvuků, kouře a světel.

Stezka vedla od kaple Andělů strážných podle zámku. Její začátek hlídalo strašlivé zvíře, kdy při pouhém pohledu do jeho zrůdné tváře, leckomu ztuhla krev v žilách.

Dále se pokračovalo přes statek manželů Vackových. Vchod do statku hlídal stařičký kombajn, který na všechny plival dým a síru. Ve statku pak pracoval dost excentrický řezník. Ten přímo před zraky přihlížejících, porcoval neznámého nebožáka, který před ním nestihl uniknout.

Dále se pokračovalo k rybníku, který obývá náš Encovanský vodník. Jedná se sice o nadpřirozenou bytost, kterou žádná hospodyňka doma chtít nebude, protože kam šlápne, tak zanechává loužičky, ale děti ho milují a tak už tu s námi žije přes 200 let. A nějakou tu odcizenou dušičku, mu všichni rádi odpustíme.

Od vodníka vedla cesta na nádvoří zámku, které neobýval nikdo jiný, než Bílá paní. Brány pekla zůstaly letos uzavřeny, protože měl čert jiné povinnosti a byl povolán, aby odnesl do pekla hříšníka z vedlejší obce. Stezka tak z nádvoří pokračovala do východní části obce, skrze kouzelnou zámeckou bránu, která všechny návštěvníky vrátila zpět mezi smrtelníky. 

To je jen základní výčet nadpřirozených bytostí z hlavních orientačních bodů, kterými stezka procházela. Podél celé stezky jste ale mohli potkat nespočet dalších strašidel, duchů, čarodějnic a různých jiných ohavných stvoření, které vyšli ze svých úkrytů a snažili se svou kouzelnou mocí ošálit zbloudilé poutníky. Zkrátka a dobře… Strašidelná stezka v Encovanech je opravdovým zážitkem a současně je to skvělá příležitost pro rodiny a přátele, aby se sešli, užili si společný čas, a zažili něco zcela odlišného od každodenní rutiny.

Dovolte mi touto cestou poděkovat všem organizátorům a dobrovolníkům, kteří se na této akci jakkoli podíleli. Přípravy na akci takové velikosti nejsou vůbec snadné a mnohdy je to na hranici vlastních sil. Ale právě bez jejich obětavé práce a podpory by tato akce nemohla být tak úspěšná. Vaše úsilí a oddanost jsou obdivuhodné, a my jsme za to nesmírně vděční. 

Děkujeme i všem návštěvníkům, kteří na akci dorazili a těšíme se na další ročník Strašidelné stezky v Encovanech.

Za Encohrátky z.s. - Velc Tomáš